Rádce


Instalace volitelného ventilátoru do boxů řady TLX

Instalace volitelného ventilátoru do boxů řady TLX

Boxy TLX jsou ze zadní strany připraveny k volitelné instalaci ventilátoru. Instalovaný ventilátor pak zajišťuje aktivní proudění vzduchu přes instalovaný uhlíkový filtr a HEPA filtr.

Součástí balení jsou i 4 šrouby M4 s kulovou hlavou v délce 40 mm pro připevnění ventilátoru. Samotný ventilátor (a ochranná mřížka ventilátoru) však součástí balení není, neboť ne každý uživatel ventilátor na skříň instaluje. Na trhu je navíc nepřeberné množství ventilátorů od různých značek a s rozdílnými specifikacemi. Uživatel má tak možnost se rozhodnout sám, zda ventilátor instalovat a tento si vybrat podle sebe.

Do 4 připravených závitů s roztečí 105 mm lze použít jakýkoliv 120 mm ventilátor. Nejčastěji jsou používány běžné 12V ventilátory do PC skříní o tloušťce 25 mm, které lze zakoupit v obchodech s počítačovými komponenty. Tyto jsou však opatřeny 3pinovými nebo 4pinovými konektory pro zapojení do PC a proto je v takovém případě nutná úprava konektorů pro použití s jinými 12V napájecími zdroji.

Pokud ale preferujete jednoduché a nenáročné řešení bez úprav, můžete použít 5V ventilátory s USB kabelem pro které Vám stačí jako napájecí zdroj jakákoliv nabíječka mobilního telefonu. Velký výběr s poštovným zdarma naleznete např. na aliexpress.com, stačí do vyhledávače zadat „5V USB 120 mm fan“. Některé z těchto ventilátorů mají na usb kabelu také vypínač, případně přepínač otáček.

TIP #1 - jak snížit hlučnost ventilátoru:

Pokud chcete, aby byl Váš 120 mm instalovaný ventilátor co nejtišší a omezit jeho vibrace, můžete přikoupit pod ventilátor také silikonovou antivibrační podložku. Tyto podložky lze zakoupit levně s poštovným zdarma rovněž na aliexpress.com, stačí do vyhledávače zadat: „fan anti vibration gasket“.

TIP #2 -volitelný ventilátor může být instalován z obou stran boxu:

Preferujete instalovat ventilátor uvnitř boxu? Box je přizpůsoben také pro tuto variantu. Pro připevnení ventilátoru budete potřebovat pouze jakékliv 4 šrouby M4 v délce 30 mm.


Ventilátor instalovaný ze zadní strany:

Ventilátor instalovaný z přední strany: